Mehmet Savaş Biyografi

     Mehmet 1977 de Kırıkkale de dünyaya geldi. Dünyayı anlamlı bir şekilde görmeye başladığında, harika bir manzaranın içinde olduğunu fark etti. Neresi mi o manzara? Evlerinin bahçesinde ki ağaçlar, yeşillikler ve çiçeklerin tam ortası. Merak etmeye 4 yaşında o bahçede başladı. Kendisi ile birlikte o muhteşem doğayı paylaşan, çiçekleri ve böcekleri fark etti. Onların fiziksel özellikleri, tabiatları çok ilgisini çekti , onları incelemeye başladı. Var oluşlarına ve ölümlerine şahit oldu. Bitkileri, böceklerin ve hayvanların anatomilerini resmetmeye başladı. Doğadaki mucizevi yaşantıları Mehmet i çok büyülemişti.


   O yıllarda Mehmet in dünyasında çizgi roman kahramanları da yaşıyordu. Özellikle Batman onun için farklı ve etkileyici bir karakterdi. Ders kitaplarının arasında sakladığı çizim defterini Batman çizimleri ile doldurmuştu. Bir akşam evlerinde misafir olan küçük amcası Mehmet'in çizimleri içinde bulunan Batman in resmine yoğunlaştı ve  bir şey fark etti. Karakterin bütün uzuvları  gövdesi ile çok orantılı idi. Amcası bunun çok önemli bir detay olduğunu ve beğendiğini ifade etti. Bu Mehmet'i çok sevindirdi. O yıllarda Mehmet in amcası Necati, Türkiye de ilk kurulan Animasyon firmasının sahibi idi.

 Ve Mehmet'i aynı yılın yazında Ankara ya, kendi evine davet etti. Şirketinde çalışan profesyonel kişilerin yanında yetişmesinin onun için çok faydalı olacağını düşündü. İyi de yaptı. Mehmet yedi yaşında profesyonel kişilerin yanında çizimin ve anatominin üzerine birçok şey öğrenmeye başladı.

   Canlıların anatomisinin, küçükken çizmeye başladığı otomobil tasarımlarında gerekli olan ergonomiyi anlamasına yardımcı olduğunu fark etti. Bu teknikleri yaptığı bütün çizimlerde kullanmaya başladı.

 Mehmet'in farklı olan her nesneye karşı bir ilgisi vardı. Gördüğü her şeyi çok iyi gözlemledi ve çizerek kağıda aktardı. Hiç durmadı. Bazen rüyasında aklına gelen bir fikri unutmadan çizmek için yatağının yanında, hep bir kalem ve resim defteri vardı.

 

 Zaman su gibi akıp geçti, Mehmet liseyi bitirdi. Bütün bu yaşadığı ve kendinde biriktirdiği çizerek var etme dünyası onun içinde tasarımcı olması yönünde bir güdü oluşturdu. Bunun üzerine kendine bir hedef çizme kararı aldı. Ve bu dünyayı sonsuza kadar kendinde yaşatacak bir meslek ne olabilirdi?

 Araştırmalar yaptı. İleriye yönelik kendinde bu duyguyu tatmin edecek mesleğin Mimarlık veya tasarımla ilgili bir bölüm olmasına karar verdi. O zamanlarda Karadeniz Teknik Üniversitesi İç mimarlık bölümüne özel yetenek sınavı ile öğrenci alındığını öğrendi. Hiç zaman kaybetmeden Sınavlar için kaydolmak üzere Trabzon'a Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne gitti. Kaydını oldu, heyecanla sınav günün beklemeye başladı. Nihayet sınav günü geldi çattı.

  Mehmet Çizim sınavını ve Mülakatı başarılı bir şekilde atlatarak bölüme girmeye hak kazandı. Üniversite hayatı boyunca birçok bilgiye ulaştı ve çok değerli öğretim görevlileri tanıdı, hatta bu kişilerden bazıları ona tasarım hayatı boyunca görüş açısını değiştirecek öğretilerde bulundu. Güzel dostluklar, arkadaşlıklar kurdu. Son Yıl Okul bitirme projesi ile uğraştığı esnada Dünya çapında düzenlenen Yüzyılın Otomobili Tasarım Yarışmasına katıldı ve orada birincilik elde etti.

 Mehmet 1999-2000 Yılında Üniversiteden Mezun oldu. 2001 yılında vatani görevini tamamladı.

  Mezuniyet sonrasında sektörlerinde öncü firmalardan; Orka Grup, Kelebek Mobilya , Creavit' te Yurt içi ve Yurt dışı mağaza konsept geliştirme ve uygulama projelerinde yer aldı. Firmaların katılmış oldukları birçok fuarda stant tasarımı ve uygulama işlerini yönetti. Firmalara ait ürünlerin geliştirme ve tasarım uygulamalarında yer aldı.

 Mehmet Savaş ayrıca birçok mimari tasarım, uygulama ve ürün tasarımı işlerine imzasını attı.

 Dünya çapında düzenlenen birçok prestijli tasarım yarışmalarından ödüller aldı.

Şu an kurucusu olduğu firmada tasarım ekibini yönetiyor.

 

 

Mehmet Savaş Biyografi

www.mehmetsavas.com.tr All rights reserved. ©2018, created by PROCENTER