Günümüz Tasarım Hali

 

TASARIM ADINA…..

Tasarım anlayışına yönelik, çevrede doğru olan ya da olduğu düşünülen birçok fikir ve sonuç bulunmakta. Akabinde kullanıcıların değer yargıları bu sonuçlara yönelik oluşuyor. Acaba bu konuda ters bir şeyler mi yapıyoruz. Kullanıcıları yanlış mı yönlendiriyoruz. Onlara daha doğru kullanım alanları yaratabilir miyiz?

Bu fikir üzerinden neler söyleyebiliriz?  Şu an ise günümüzde bu konuda nasıl bir durumdayız ve bu duruma nasıl doğru bir şekilde katkıda bulunuruz, bence biraz bundan bahsedelim.

İlk durum tespiti; işler biraz karışık.

Dünyadaki en önemli bulaşıcı etkiye sahip olgu; ‘’DÜŞÜNCE’’ dir bana göre. Fikir de diyebiliriz bir başka deyişle. Herkesin Tasarım konusunda bir fikri var. Ancak bu fikir, doğru temellere dayalı bir tecrübenin sonucuna ve doğru Tasarım İlkeleri’ ne bağlı olmaktan uzak, kulaktan dolma bilgilerden mi ibaret? Çağımızın vazgeçilmezi Sosyal medya ya yayılmış bir kavram kargaşası içindeyiz. Bu durum, tasarımcıları özgün fikirlerden uzaklaştırarak, hazır edilmiş ve doğru tasarım ilkelerine uyan, uymayan yapıtları taklit etmeye yönelik bir anlayışa sürükledi. Keşke bütün fikirler doğru olabilse, ama böyle bir düzen olmasını bekleyemeyiz elbette. Yanlış olsun ki doğruyu bulabilelim. Ya da beyaz olsun ki, siyahı görelim. Burada bir durum çıkıyor ortaya. Bu kadar farklı biçim ya da tasarım olgusu arasından doğruya nasıl ulaşacağız?

Basit bir kural var aslında,

Doğaya bakın;

 

Ağaçların rüzgara karşı sergilediği davetkar davranışı hissedin.

Suyun yeryüzünde hangi şekillerde aktığını görün.

Güneşin batışını ve bulutların şekillerini fark edin.

Kusursuz olandan ilham alın.

Tasarlayacağınız sandalyenin daha dengeli olması için gerekli olan gövdenin, yanından fark etmeden geçtiğiniz bir ağacın dallarında olduğunu göreceksiniz.

Ya da kafanızda oluşan bir mekanın kabuğunu kaplarken kullanmanız gereken malzemenin hemen evinizin arkasındaki tepenin sırtındaki taş olduğunu göreceksiniz.

Ve bu biçimselliğe bir renk katın,

Tasarımın bize görünen ilk unsuru olan Renk çok büyük bir etkiye sahiptir. Şekillerin renk ile olan ilişkisi hakkında geniş bir perspektif var doğada;

*Sonsuzluğu ve özgürlüğü hissettiğimiz bir deniz kenarında,

*Bizi dinlendiren ve huzur veren ağaçların altında,

*Ruhumuzu ateşleyen güneşin rengi ya da batışındaki kırmızı romantizm.

*Karanlıktaki sessiz ciddiyet ve kar tanesindeki saflık.

Renkler tamamen dünyamızdaydı zaten.

Tasarımınızı nasıl şekillendirmek veya nasıl bir ruha kavuşturmak isterseniz isteyin Doğa’nın dengesinden uzaklaşmayın. Buna ulaştığınız an, mutluluk veren bir şeyler yaratmış olacaksınız.

 

mehmetsavasdesign

 

 

Günümüz Tasarım Hali

www.mehmetsavas.com.tr All rights reserved. ©2018, created by PROCENTER